• नेपालमा पानी पार्ने हावा भारतको मध्यप्रदेश फर्कियो, पानी पर्न अझै पर्खिनु पर्ने

  July 4, 2019     12:32 pm

  काठमाडौं, १९ असार । आधा असार बितिसक्दा पनि नेपालमा सक्रिय बर्षा शुरु भएको छैन । आधाउधी रोपाई हुनुपर्ने अहिलेसम्म पर्याप्त पानी नपर्दा किसानले धानको व्याड नै राख्न पाइरहेका छैनन् ।

  यता पानी नपर्दा देशधर गर्मी बढेको छ । गर्मीका कारण सर्वसाधरणलाई काममा बाहिर निस्किन समेत समस्या भएको छ । गर्मीका कारण तराईका जिल्लाहरुमा विद्यार्थीलाई स्कुल जान आउन समस्या भएको छ । काठमाडौं उपत्यकामा समेत विहानैदेखि चर्को गर्मी महसुस भइरहेको छ ।

  भारतको मध्यप्रदेशमा बनेको बलियो न्यूनचापीय क्षेत्रका कारण नेपालमा पर्याप्त पानी पर्न नसकेको मौसमविद्ले जानकारी दिएका छन् । नेपालमा पानी पार्ने हावा भारतको मध्य प्रदेश फर्किएका कारण ठूलो मनसुन हुन नसकिरहेको मौसमविद्हरु बताउँछन् ।

  बंगालको खाडी र अरब सागरबाट आएको पानी पार्ने जलवाष्पयुक्त हावा पनि त्यही न्यूनचापीय क्षेत्रतर्फ गएकाले नेपालमा पानी पर्न नसकेको मौसमविद् मिनकुमार अर्यालले बताएका छन् । यो न्यूनचापीय रेखा पानीमा बनेको भए चक्रवातको जोखिम हुने तर जमिनमा बनेको भएर ठूलो असर नदेखिएको उनी बताउँछन् ।

  यस कारण सक्रिय भएन मनसुन
  मनसुनी न्यूनचापीय रेखा नेपालभन्दा तल रहेकाले पनि नेपालमा पर्याप्त पानी पर्न नसकेको मौसमविद् अर्याल बताउँछन् । स्थानीय वायुको प्रभावले थोरै ठाउँमा पानी परे पनि स्थानीय वायुलाई सहयोग गर्न अरु जलवाष्पयुक्त हावा नेपाल आउन नसक्दा पानी पर्न नसकेको उनले बताए ।

  बिहीबार पनि देशभरीकै मौसम आशिंकदेखि सामान्य बदली हुने उनको अनुमान छ । तर, बादल लागे पनि थोरै ठाउँमा मात्र एकैछिन पानी परेर रोकिने सम्भावना रहेको अर्यालले बताए । नेपालगञ्ज, धनगढीलगायत पश्चिमका थोरै ठाउँमा बुधबार राति पानी परेको मौसम पूर्वानुमान महाशाखाले जनाएको छ ।

  Pokhareli News

  Address 

  Pokhara – 8, Newroad, Damakal Marga

  Phone

  061-521497, 9805810051

  Email 

  pokharelinews@gmail.com

  Our Team

  Managing Director

  Khem Bahadur Gurung ‘Uttam’

  Chief Management Officer 

  Ekraj Giri

  Editor 

  Sanjaya Kumar Malla 9805810051

  More..

  About Us

  पोखरेली न्युज पोखराबाट प्रकाशित हुने साप्ताहिक पत्रिका हो । गण्डकी प्रदेशको राजधानी पोखराबाट स्थानिय, राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय समाचारलाई प्रमुखताका साथ स्थान दिइ पाठकको चाहना मुताविक अगाडी बढिरहेको छ । सत्य, तथ्य समाचारलाई पाठकमाझ ल्याइ समाज र देशलाई सकारात्मक बाटो तर्फ लम्काउनु नै हाम्रो मुल उद्देश्य हो ।