• गण्डकी प्रदेशमा प्रगतिशील बहुभाषिक कविता महोत्सवको तयारी

  July 1, 2019     10:14 pm


  पोखरा, १६ असार।
  प्रगतिशील लेखक संघ (प्रलेस), नेपाल, गण्डकी प्रदेशले प्रदेशस्तरीय “प्रगतिशील बहुभाषिक कविता महोत्सव–२०७६”को आयोजना गर्ने भएको छ ।


  यही असार २१ गते प्रदेश राजधानी पोखरामा हुने महोत्सवमा गण्डकी प्रदेशभित्र बोलिने विभिन्न मातृभाषाका कविता वाचन हुनेछन् । लोपोन्मुख अवस्थामा पुग्न लागेका विभिन्न मातृभाषाहरूको संरक्षण र तिनको साहित्यिक विकासमा टेवा दिने उद्देश्यले कार्यक्रमको आयोजना गरिएको प्रलेसका प्रदेश अध्यक्ष लोकबहादुर थापाले जानकारी दिनुभयो ।

  कविता महोत्सवमार्फत् मातृभाषामा प्रगतिशील सिर्जना गर्न प्रोत्साहित गर्ने उद्देश्य पनि रहेको उहाँले बताउनुभयो ।
  महोत्सवमा सहभागिताका लागि यही असार १७ गतेसम्मको अन्तिम म्याद राखी विभिन्न मातृभाषाका कविता माग गरिएको जनाउँदै अध्यक्ष थापाले मातृभाषामा कविता लेखेपनि त्यसको मूल भाव भने नेपाली भाषामा हुनुपर्ने बताउनुभयो । महोत्सव सम्पन्न गर्न अध्यक्ष थापाको संयोजकत्वमा २९ सदस्यीय मूल आयोजक समिति समेत गठन गरिएको छ ।


  महोत्सवमा गण्डकी प्रदेशमा प्रमुख रुपमा बोलिने मगर र गुरुङ भाषासहित थारू, तामाङ, नेपालभाषा, थकाली, छन्त्याल, भुजेल, कुमाल, माझी, दरै, मगर खाम, बोटे, दुरालगायतका मातृभाषामा कविता वाचन हुनेछ । त्यस्तै, चाम्लिङ, कुलुङ, थुलुङ, बान्तवा, लिम्बू, याख्खा भाषामा पनि कविता वाचन हुने महोत्सवका प्रचारप्रसार संयोजक रूद्रबहादुर श्रीसले जानकारी दिनुभयो ।


  महोत्सव मूल आयोजक समितिको बैठकले महोत्सवमा सहभागी गराइने कविताका लागि केही निश्चित मापदण्ड समेत बनाएको छ । सम्बन्धित मातृभाषाको स्थापित लेखन परम्परामा आधारित हुनुपर्ने, राष्ट्रवादी र देशभक्त भावनाले ओतप्रोत भएको, व्यक्तिगत आक्षेप वा राजनैतिक गालीगलौज गर्न नपाइने, नेपाली भाषामा कविताको मूल भाव उल्लेख गर्नुपर्नेलगायतका मापदण्ड बनाइएको प्रलेस गण्डकीका सचिव नारायण मरासिनीले जानकारी दिनुभयो । महोत्सवको उद्घाटन गण्डकी प्रदेशका मुख्यमन्त्री पृथ्वीसुब्बा गुरुङले गर्ने आयोजकले जनाएको छ ।

  Pokhareli News

  Address 

  Pokhara – 8, Newroad, Damakal Marga

  Phone

  061-521497, 9805810051

  Email 

  pokharelinews@gmail.com

  Our Team

  Managing Director

  Khem Bahadur Gurung ‘Uttam’

  Chief Management Officer 

  Ekraj Giri

  Editor 

  Sanjaya Kumar Malla 9805810051

  More..

  About Us

  पोखरेली न्युज पोखराबाट प्रकाशित हुने साप्ताहिक पत्रिका हो । गण्डकी प्रदेशको राजधानी पोखराबाट स्थानिय, राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय समाचारलाई प्रमुखताका साथ स्थान दिइ पाठकको चाहना मुताविक अगाडी बढिरहेको छ । सत्य, तथ्य समाचारलाई पाठकमाझ ल्याइ समाज र देशलाई सकारात्मक बाटो तर्फ लम्काउनु नै हाम्रो मुल उद्देश्य हो ।