• कस्ता थिए महाभारतका पात्र कर्णका दुई पत्नी

  January 3, 2021     2:33 pm

  महाभारतमा कुन्ती पुत्र कर्णको चर्चा धेरै सुन्न सकिन्छ । कर्ण महावीर तथा दानवीरको रूपमा प्रसिद्ध महाभारतमा वर्णित छन् । महाभारतको प्रमुख पात्रमध्येका एक कर्णलाई महाभारतमा मुख्य भूमिकामा देखाउने गरिन्छ । कर्ण महाभारतका सर्वश्रेष्ठ धर्नुधारी थिए । भगवान कृष्ण र भगवान् परशुराम स्वयंले समेत कर्णको श्रेष्ठता स्वीकार गरेका थिए ।

  कर्णको चर्चा पछि यति चुलिए पनि उनको बाल्यकाल भने जन्म दिने आमाको पालनपोषणका साथ अघि बढ्न सकेन । उनलाई अधिरत र राधाले पालेका थिए । ती बालक गंगामा बहँदै गर्दा एक किनारामा भेटिएका हुन् । धृतराष्ट्रका सारथि अधिरथ नदीको किनारामा आफ्नो घोडालाई पानी पिलाउँदै गर्दा ती बच्चा भेटिएका थिए । पछि उनीहरुले आफ्नो घरमा लगेर पालनपोषण गर्न थाले ।

  अधिरथ निःसन्तान थिए । अधिरथकी पत्नीको नाम राधा थियो । राधाले उक्त बालकलाई आफ्नो पुत्र समान गरेर पाले । ती बालकको कान एकदमै सुन्दर थियो । यसकारण उसको नाम कर्ण राखियो भन्ने विभिन्न हिन्दू ग्रन्थहरुमा उल्लेख छ ।

  यी सूत दम्पतीले नै कर्णको पालन-पोषण गरेका थिए । त्यसकारण कर्णलाई ‘सूतपुत्र’ पनि भन्ने गरिन्छ । उनलाई राधेय पनि भन्ने गरिन्छ ।

  व्रूशाली र सुप्रिया कर्णकी दुई पत्नीहरु थिए । दुवै एकदमै सुन्दर थिए । ‘अंग’ देशका राजा कर्णकी पहिली पत्नीको नाम व्रूशाली थियो भने कान्छी पत्नी थिइन् सुप्रिया । कर्णको व्रूशालीपट्टिबाट ३ वटा र सुप्रियाको तर्फबाट ३ बच्चा जन्मिएका थिए । व्रूशालीबाट वृषसेन, सुषेण र वृषकेतको जन्म भएको थियो ।

  वू्रशाली दुर्योधनको रथका सारथि सत्यसेनकी बहिनी थिइन् । यो पनि भनिन्छ कि व्रूशालीले कर्णको मुत्युपछि सोही चितामा आफ्नो समाधी लिएकी थिइन् ।

  उनी एकदमै चरित्रवान र पतिव्रता नारी थिइन् । व्रूशालीको बारेमा यो पनि भन्ने गरिन्छ कि उनैले द्रौपदीलाई आफ्नो पिता या भाइहरूसँग जाउ भनेर सल्लाह दिएकी थिइन् । त्यतिबेला द्रौपदीले उनको सल्लाह मानेकी थिइनन् । केही दिनपछि द्रौपदीको चीरहरण भयो ।

  कर्णकी दोस्री पत्नी थिइन् सुप्रिया । उनी दुर्योधनकी पत्नी भानुमतीकी अति मिलनसार मित्र थिइन् । सुप्रियाको कोखबाट चित्रसेन, सुशर्मा, प्रसेन, भानुसेन नामक ३ पुत्र जन्मिए । सुप्रियालाई नै पद्मावती र पुन्नुरुवी समेत भन्ने गरिन्छ ।

  Pokhareli News

  Address 

  Pokhara – 8, Newroad, Damakal Marga

  Phone

  061-521497, 9805810051

  Email 

  pokharelinews@gmail.com

  Our Team

  Managing Director

  Khem Bahadur Gurung ‘Uttam’

  Chief Management Officer 

  Ekraj Giri

  Editor 

  Sanjaya Kumar Malla 9805810051

  More..

  About Us

  पोखरेली न्युज पोखराबाट प्रकाशित हुने साप्ताहिक पत्रिका हो । गण्डकी प्रदेशको राजधानी पोखराबाट स्थानिय, राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय समाचारलाई प्रमुखताका साथ स्थान दिइ पाठकको चाहना मुताविक अगाडी बढिरहेको छ । सत्य, तथ्य समाचारलाई पाठकमाझ ल्याइ समाज र देशलाई सकारात्मक बाटो तर्फ लम्काउनु नै हाम्रो मुल उद्देश्य हो ।