• पोखरामा यो वर्ष गाइजात्रा महोत्सव तथा तायमचा नृत्य प्रतियोगिता नहुने

  July 19, 2020     3:43 pm

  आयुष श्रेष्ठ, पाेखरा, ४ साउन । यस वर्ष पोखरामा गाइजात्रा महोत्सव तथा तायमचा नृत्य प्रतियोगिता नहुने भएको छ । कोरोना भाइरसका कारण उत्पन्न विषम परिस्थितीले गर्दा नेवाः खल कास्कीको आह्वानमा हरेक वर्ष हुने प्रतियोगिता यो वर्ष स्थगित गर्नु परेको खलका अध्यक्ष अशोक पालिखेले जानकारी दिए ।

  हालै नेवाः खल कास्कीको कार्यसमितीको वैठकले श्रावण २० गते परम्परागत रुपमा निकालिदै आईरहेको गाईजात्रा नृत्य तथा यही श्रावण २४ गते हुने गाईजात्रा महोत्सवलाई पनि स्थगित गरिएको हो । साँस्कृतिक परम्पराका रुपमा मनाउदै आएको गाइजात्रा भने घरका परिवार तथा सिमित व्यक्तिहरु सम्मिलित भई सामाजिक दुरी कायम गरि नजिकैको मन्दिर मात्रै परिक्रमा गरि निकाल्न पनि नेवाः खल कास्कीले आह्वान गरेको महासचिव सुविन्द्र श्रेष्ठले बताए ।

  नेवारी संस्कार र संस्कृति जगेर्नाका लागि नेवाः खल कास्कीले हरेक वर्ष गर्दै आइरहेको गाइजात्रा महोत्सव तथा तायमचा नृत्य प्रतियोगिता यो वर्ष मोहोरिया टोल कचाले आयोजना गरेको थियो । यसअघि नेवाः खल कास्कीको आयोजनामा चैत्र ८ गतेका लागि तोकिएको मिस नेवा प्रतियोगिता लकडाउनका कारण स्थगित गरिएको थियो ।

  गाइजात्रा विशेषतः वर्षभरि आफन्तजन गुमाउने परिवारका सदस्यहरुकालागि मृतकको सम्झना, स्नेह तथा श्रद्धा प्रकट गर्न मनाइने गरिन्छ । गाइजात्रामा मृतकको परिवारको घरबाट गाई निकालेर नगर तथा मन्दिर परिक्रमा गर्ने प्रचलन रहेको छ । यसैगरि डोकोलाई सिंगारेर गाईको प्रतिमा र मृतकको तस्विर राखेर बिभिन्न मुखुण्डोसहितका झाँकी लगायत पनि प्रर्दशन गर्ने गरिन्छ । गाइजात्राको दिन मृतकको परिवारले रामायण रामायण प्रर्दशन पनि गर्न गर्छन ।

  Pokhareli News

  Address 

  Pokhara – 8, Newroad, Damakal Marga

  Phone

  061-521497, 9805810051

  Email 

  pokharelinews@gmail.com

  Our Team

  Managing Director

  Khem Bahadur Gurung ‘Uttam’

  Chief Management Officer 

  Ekraj Giri

  Editor 

  Sanjaya Kumar Malla 9805810051

  More..

  About Us

  पोखरेली न्युज पोखराबाट प्रकाशित हुने साप्ताहिक पत्रिका हो । गण्डकी प्रदेशको राजधानी पोखराबाट स्थानिय, राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय समाचारलाई प्रमुखताका साथ स्थान दिइ पाठकको चाहना मुताविक अगाडी बढिरहेको छ । सत्य, तथ्य समाचारलाई पाठकमाझ ल्याइ समाज र देशलाई सकारात्मक बाटो तर्फ लम्काउनु नै हाम्रो मुल उद्देश्य हो ।