• ४ पत्नीका पति किशाेर अभिनय र गायन दुवैमा जमे

  April 7, 2019     11:04 pm

  व्यक्तिगत जीवन
  किशोर कुमार को जन्म ४ अगस्त १०२९ मा हाल मध्य प्रदेश मा पर्ने खंडवा शहरमा भएको थियो। किशोर कुमारको वास्तविक नाम आभास कुमार गांगुली थियो। किशोर कुमार माइला सन्तान थिए। उनले आफ्नो जीवन का हरेक क्षणमा खंडवाको सम्झना गर्थे।
  तिनी जहिलेपनि कुनै सार्वजनिक मंचमा या कुनै समारोहमा आफ्नो कर्यक्रम प्रस्तुत गर्दथे शान सँग भन्थे किशोर कुमार खंडवे वाला।

  शिक्षा
  किशोर कुमारले इन्दौरको क्रिश्चियन कलेजमा पढेका थिए। कलेजको क्यान्टीन बाट उधारोमा खान र साथीहरु लाई खुवाउने उनको बानी थियो । त्यो समय १०-२० पैसा बाँकीको पनि धेरै ठूलो थियो। किशोर कुमारको क्यान्टीनमा तिर्ने रकम बढेर पाँच रुपया बाह्र आना पुगेछ।
  क्यान्टीन मालिक जब तिनलाई आफ्नो पाँच रुपया बाह्र आना तिर्न भन्थे, तिनीहरु क्यान्टीनमा बसेर टेबलमा गिलास, र चम्मच बजाएर पाँच रुपया बाह्र आना भन्दै गीत गाउँथे। उनको कुरा सुन्दैनथे। पछि उनले आफ्नो एक गीतमा यस पाँच रुपया बाह्र आना शव्दलाई सुन्दर तरिकाले प्रयोग गरे।
  उनका सहपाठी बाहेक कम मानिसहरु लाई पाँच रुपया बाह्र आना गीतको पछाडीको कथा थाहा छ।

  अभिनयको आरम्भ
  किशोर कुमारको फिल्मी यात्राको शुरुवात एक अभिनेता का रूपमा चलचित्र शिकारी (१९४६) बाट भएको थियो। यस चलचित्रमा उनका दाजू अशोक कुमार ले प्रमुख भूमिका निभाएका थिए। किशोरलाई पहिलो पल्ट गाउने मौका १९४८ मा बनेको चलचित्र जिद्दीमा मिलेकाे थियाे।
  जसमा उनले देव आनन्द का लागि गाएका थिए। किशोर कुमार के. एल. सहगल का प्रशंसक थिए, यसैले उनले यो गीत उनैको शैलीमा गाए। “जिद्दी” को सफलता का बाबजूद उनलाई न त परिचय मिल्याे न कुनै खास काम मिल्यो। उनले १९५१ मा फणी मजूमदार द्वारा निर्मित चलचित्र ‘ आन्दोलन’ मा हीरो का रूपमा काम गरे तर चलचित्र फ्लप भयो। १९५४मा उनले बिमल राय को ‘नौकरी’मा एक बेरोजगार युवक को संवेदनशील भूमिका गरेर आफ्नो जबर्दस्त अभिनय कला देखाए। बल्ल यसबाट उनी परिचित बने। यस पछि १९५५मा बनेको ” बाबु रे बाप”, १९५६मा “नयाँ दिल्ली”, १९५७मा “मि. मेरी” र “आशा”, र १९५८मा बनेको “चलती का नाम गाडी” जसमा किशोर कुमार ले आफ्नो दुइटै दाजूभाइ अशोक कुमार र अनूप कुमारका साथ काम गरे। यसमा अभिनेत्री थिइन् मधुबाला।

  अझ रमाइलो कुरा के छ भने किशोर कुमारका शुरुवातका धेरै फिल्महरुमा मोहम्मद रफी ले किशोर कुमार का लागि पार्श्वगायन गरेका थिए। चलचित्र ‘रागिनी’ तथा ‘शरारत’मा किशोर कुमार लाई आफ्नो आवाज दिए र पारिश्रमिक लिए केवल एक रुपयाँ। कामका लागि किशोर कुमार सबै भन्दा पहिले एस डी बर्मनसँग गएका थिए। जसले पहिले पनि तिनलाई १९५० मा बनेको चलचित्र “प्यार”मा गाउने मौका दिएका थिए। एस डी बर्मन ले उनलाई फेरि “बहार” फिल्ममा एक गीत गाउने मौका दिए। “कुसुर आप की” र यो गीत हिट भयो।

  गीत संगीतमा
  शुरूमा किशोर कुमारलाई एस डी बर्मन र अन्य संगीतकारहरुले गंभीरता लिएन । हल्का रुपमा गाउन लगाए, किन भनें किशोर कुमार ले १९५७मा बनेकाे चलचित्र “फंटूस”मा दुखी मन मेरा गीत आफ्नो यस्तो धाक जमाए कि जानेमाने संगीतकारहरु लाई किशोर कुमार को प्रतिभा कदर गर्न करै लाग्याे। यसका पछि एसडी बर्मन ले किशोर कुमारलाई आफ्नो संगीत निर्देशनमा धेरै गीत गाउन मौका दियो। आर डी बर्मनकाे संगीत निर्देशनमा किशोर कुमार ले ‘मुनीम जी’, ‘टैक्सी ड्राइवर’, ‘फंटूश’, ‘नौ दाे ग्यारह’, ‘पेइंग गेस्ट’, ‘गाईड’, ‘ज्वेल थियोफ’, ‘प्रेमपुजारी’, ‘तेरे मेरा सपनाहरु’ जस्तो फिल्महरुमा आफ्नो जादुयी आवाज बाट फिल्मी संगीत का दीवानाहरु लाई आफ्नो दीवाना बनायो ।
  किशोर कुमार ले वर्ष १९४० बाट वर्ष १९८० का बीच का आफ्नो करियर का बेला करीब ५७४ बाट अधिक गीत गाए। किशोर कुमार ले हिन्दी का साथै तमिल, मराठी, असमी, गुजराती, कन्नड, भोजपुरी, मलयालम र उडिया फिल्महरु का लागि गीत गाए।
  किशोर कुमारलाई आठ फिल्म फेयर अवार्ड पाए, उनलाई पहिलो चलचित्र फेयर अवार्ड १९६९मा अराधना चलचित्रकाे गीत रूप तेरा मस्ताना प्यार मेरा दीवाना का लागि दिइएकाे थियो।
  किशोर कुमार को खुबी उनले देव आनन्द बाट लिएर राजेश खन्ना, अमिताभ बच्चन का लागि आफ्नो आवाज दिए र यी सबै अभिनेताहरुमा उनको आवाज यस्तो सुहायाे मानाै किशोर आफु उनीहरु भित्र माैजुद थिए ।
  किशोर कुमार ले ८१ फिल्महरुमा अभिनय गरे र १८ फिल्महरुको निर्देशन पनि गरे। फिल्म ‘पडोसन’मा उनले जस मस्त मौला मानिस काे भुमिका गरे त्यहि भुमिका उनी जिंदगी भर आफ्नो असली जिंदगीमा निभाए।

  आपातकालमा
  १९७५मा देशमा आपातकालकाे समय एक सरकारी समारोहमा भाग लिनबाट साफ इन्कार गरेकाे दिनमा तत्कालीन सूचना एवं प्रसारण मंत्री विद्याचरण शुक्ला ले किशोर कुमार का गीतहरु का आकाशवाणी बाट प्रसारित गर्न रोक लगायाे । किशोर कुमारकाे घरमा आयकरले छापे मारे ।
  तर किशोर कुमार ले आपातकाल को समर्थन गरेन। दुर्भाग्यवश किशोर कुमार द्वारा बनाएकाे धेरै फिल्महरु आयकर विभाग ले जफत गरियाे ।

  संघर्ष
  किशोर कुमार ले भारतीय सिनेमा का ती स्वर्ण कालमा संघर्ष शुरु गरेका थिए जब तिनका भाइ अशोक कुमार एक सफल ताराहरु का रूपमा स्थापित भइसकेका थिए । दिलीप कुमार, राज कपूर, देव आनन्द, बलराज साहनी, गुरुदत्त, र रहामीान जस्ता कलाकारहरु का साथ पार्श्व गायनमा मोहाेम्मद रफी, मुकेश, तलत मेहमुद र मन्नाडे जस्तै दिग्गज गायकहरुको बोलबाला थियो। किशोर कुमार को पहिलो विवाह रुमा देवीका साथ भएकाे थियो । याे विवाह लामाे टिकेन । उनले मधुबाला सँग विवाह गरे। याे समय दिलीप कुमार जस्ताे सफल अभिनेताले जित्न नसकेकाे दिल मधुबाला जस्तो रूप सुंदरी को दिल किशोर कुमारले जिते । १९६१ मा बनेकाे “झुमरु”मा दुवै एक साथ आए। यो चलचित्र किशोर कुमारले नैं बनाएका थिए र उनले आफु नैं यसको निर्देशन गरे । यस पछि दुइटै ले १९६२मा बनेकाे चलचित्र “हाफ टिकट”मा एक साथ काम गरे जसमा किशोर कुमार ले यादगार कमेडी गरेर आफ्नो एक अलग छबि पेश गरे। १९७६ मा उनले योगिता बाली सँग विवाह गरे तर यी दुइटै को यो साथ मात्र केही महीनाको नैं रहयो। यस पछि योगिता बालीले मिथुन चक्रवर्ती सँग विवाह गरे । १९८० मा किशोर कुमार ले चौथाे विवाह लीना चंद्रावरकर सँग गरे । उमेरमा उनका छोरा अमित भन्दा दुइ साल ठूलो थिइन्।

  Pokhareli News

  Address 

  Pokhara – 8, Newroad, Damakal Marga

  Phone

  061-521497, 9805810051

  Email 

  pokharelinews@gmail.com

  Our Team

  Managing Director

  Khem Bahadur Gurung ‘Uttam’

  Chief Management Officer 

  Ekraj Giri

  Editor 

  Sanjaya Kumar Malla 9805810051

  More..

  About Us

  पोखरेली न्युज पोखराबाट प्रकाशित हुने साप्ताहिक पत्रिका हो । गण्डकी प्रदेशको राजधानी पोखराबाट स्थानिय, राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय समाचारलाई प्रमुखताका साथ स्थान दिइ पाठकको चाहना मुताविक अगाडी बढिरहेको छ । सत्य, तथ्य समाचारलाई पाठकमाझ ल्याइ समाज र देशलाई सकारात्मक बाटो तर्फ लम्काउनु नै हाम्रो मुल उद्देश्य हो ।